Citadele

Citadele.lv ir viena no lielākajām komercbankām Latvijā. Tā radusies, valstij restrukturizējot Parex banku. Citadeles bankā tika atstāti “labie” Parex aktīvi, savukārt par sliktajiem – piem., nemaksātiem kredītiem – rūpējās Reverta. Citadele.lv pašlaik pieder Ripplewood Advisors LLC (75% akciju), kuras valsts pārdeva 2015. gada aprīlī. Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) savā īpašumā saglabā 25% bankas akciju. Pašlaik banka mērķtiecīgi virzās uz tirgus līdera statusu, piedāvājot inovatīvus pakalpojumus, piemēram, pirmo maksājumu karti, kas funkcionē arī kā e-talons “Rīgas satiksmes” sabiedriskajā transportā.

Bankas piedāvātie pakalpojumi

Citadele.lv piedāvā “pilna komplekta” apkalpošanu gan privātām, gan juridiskām personām. Citadele.lv sniedz lielāko daļu to finanšu pakalpojumu, kas var noderēt cilvēka mūža laikā.

  • Norēķinu konti – iespējams atvērt norēķinu kontus (tajā skaitā uzņēmumiem) vairākās valūtās. Rīdziniekiem īpaši interesanta būs maksājumu karte, ko var izmantot arī kā e-talonu, no kura automātiski (nākamajā dienā) tiek noskaitīti līdzekļi par braukšanu;
  • Maksājumu kartes – Citadele izsniedz maksājumu kartes – kredītkartes un debetkartes, kuras piesaistīt savam kontam šajā bankā;
  • Kredīti – tiek izsniegti kredīti gan privātpersonām, gan uzņēmumiem. Sākot no patēriņa kredīta un overdrafta un beidzot ar hipotekāro kredītu, Citadele piedāvā plašu aizdevumu spektru ikvienam aizņēmējam;
  • Noguldījumi – iespējams noguldīt naudu termiņnoguldījumos un krājkontos, kā arī iegādāties zeltu, īrēt uzkrājumu seifu, pieteikties noguldījumu konsultācijām, utt.
  • Pensiju 2. līmeņa pārvaldība – banka var arī pārvaldīt pensiju 2. līmeni;

Bankas pārdošana

Banka tika pārdota par aptuveni 75 miljoniem eiro, kas ir zemāk, nekā bankas “pašu kapitāls”, kas lēsts 120 miljonu eiro vērtībā. Šādos jautājumos – par cenu – ir grūti iedziļināties, neesot ekonomistam, jo līdzīgus precedentus var atrast, taču ekonomiskie apstākļi šiem piemēriem būtu pavisam citādi. Lai vai kā, parasti valsts bankas pārdod zem “pašu kapitāla” izmaksām, turklāt Citadelei ir bijušas arī likviditātes problēmas, kas visādi citādi labi pelnošo banku padarīja ne tik pievilcīgu investoriem.

Piesaistītie investori ir no ASV, un premjere Straujuma ir atzinusi, ka daļēji tas ir bijis politisks lēmums, ņemot vērā ASV iesaisti Latvijas drošības stiprināšanā. No otras puses, ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola ir atzinusi, ka bankas pārdošanas darījumā pieļautas būtiskas kļūdas, piemēram, izvēlēšanās vest pārrunas tikai ar vienu investoru (tādēļ netika atrasta piemērotākā cena), kā arī darījuma sasteigšana (netika atrasts pietiekams investoru skaits).

Citadele oficiālā mājas lapa.

Advertisements

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s